Click for 13TH NATIONAL CONGRESS OF TURKISH SURGICAL AND OPERATING ROOM NURSES English program!
Click for 5TH INTERNATIONAL CONGRESS OF TURKISH SURGICAL AND OPERATING ROOM NURSES English program!
13. ULUSAL TÜRK CERRAHİ VE
|
||||||
16 KASIM 2023, PERŞEMBE |
||||||
12:00 – 13:00
|
Kayıt
|
|||||
12:00 – 13:00 | Öğle Yemeği | |||||
13:00 – 15:50
|
Bilgi Güncelleme Oturumları:
|
|||||
KURS -1 (Kontenjan, 40 kişi ile sınırlıdır.) SALON B | ||||||
|
HEMŞİRELER İÇİN ARAŞTIRMADAN BİLDİRİYE
|
|||||
13:30 – 13:50
|
Araştırma Sürecinde Yürütülen Faaliyetler
Esma ÖZŞAKER
|
|||||
13:50 – 14:10
|
Özet Hazırlama ve Araştırmanın Yazımı
Yelda Candan DÖNMEZ |
|||||
14:10 – 14:30
|
Kahve Arası
|
|||||
14:30 – 14:50
|
Sözel ve Poster Bildiri Hazırlama
Eda DOLGUN
|
|||||
14:50 – 15:20
|
Kongreye Bildiri Gönderme ve Sunum Yapma Teknikleri
Burçak ŞAHİN KÖZE
|
|||||
KURS -2 (Kontenjan, 50 kişi ile sınırlıdır.) SALON C | ||||||
|
CERRAHİDE GÜNCEL KONULARDA HEMŞİRELİK DENEYİMLERİ
|
|||||
13:30 – 13:50
|
Microtia
Karin DEMİRCİ |
|||||
13:50 – 14:10
|
Siyam İkizleri
Gönül ESER METE |
|||||
14:10 – 14:30
|
Kahve Arası
|
|||||
14:30 – 14:50
|
VNotes Ameliyatları
Karin DEMİRCİ |
|||||
14:50 – 15:10
|
Yanıklarda Kök Hücre Tedavisi
İlknur YAYLA |
|||||
KURS - 4 (Kontenjan, 40 kişi ile sınırlıdır.) SALON D | ||||||
|
GÜVENLİ CERRAHİ İÇİN KRİZ (EKİP) KAYNAK YÖNETİMİ
Moderatörler: Ayfer ÖZBAŞ, İkbal ÇAVDAR
|
|||||
13:00 – 13:30
|
Hasta Güvenliği Kültürü
İkbal ÇAVDAR
|
|||||
13:30 – 14:00
|
Cerrahide Tıbbi Hatalar ve İnsan Faktörü
Ayfer ÖZBAŞ
|
|||||
14:00 – 14:20
|
Kahve Arası
|
|||||
14:20 – 14:50
|
Kriz Kaynak Yönetiminde Bileşenler
Nermin OCAKTAN
|
|||||
14:50 – 15:20
|
Kriz Kaynak Yönetiminde Araçlar
Nermin OCAKTAN
|
|||||
15:20 – 15:50
|
Eğitim Sürecinde Kriz Kaynak Yönetimi Uygulamaları
Nuray AKYÜZ
|
|||||
KURS - 5 (Kontenjan, 24 kişi ile sınırlıdır.) SALON E | ||||||
|
CERRAHİ YOĞUN BAKIM HEMŞİRELERİNE TEMEL EKG KURSU
|
|||||
13:00 – 15:50
|
Dr. Önder LİMON
|
|||||
SALON A | ||||||
16:00 – 16:55 | Açılış Konuşmaları
Dilek ÇAKIR UMAR, Dernek Tanıtımı, Dernek Başkan Yardımcısı
Meryem YAVUZ van GIERSBERGEN, (Önceki TCAHD Başkanı, IFPN Sekreteri )
TCAHD Kongreleri 1996-2023
Şenay KAYMAKÇI, (Bir önceki TCAHD Başkanı)
Filiz ÖĞCE AKTAŞ, Dernek Başkanı
Patrick VOIGHT, IFPN Başkanı
Prof. Dr. Hakan ABACIOĞLU (İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü) (Online) |
|||||
17:00 – 17:30 |
Açılış Konferansı
Konferans Başkanı: Neriman AKYOLCU
|
|||||
“Akıllı Ameliyathaneler ve Hemşireliğe Yansıması”
Nevin KANAN, Kongre Onursal Başkanı
|
||||||
17:40 – 18:15 |
Uluslararası Konferans
Konferans Başkanı: Meryem YAVUZ van GIERSBERGEN
|
|||||
“Physi-Digi Nursing: Unburdening the Surgical Team”
Patrick VOIGHT, IFPN Başkanı
|
||||||
19:00 – 21:00 | Akşam Yemeği | |||||
21:00 | Kırmızı - Beyaz Party | |||||
17 KASIM 2023, CUMA |
||||||
SALON B | SALON D | SALON E | SALON F | |||
08:00 – 09:00 |
Sözel Bildiri Oturumları
Oturum Başkanı: Buket ÇELİK & Burçak ŞAHİN KÖZE Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Oturum Başkanları: Yasemin ALTINBAŞ & Fadime ÇETİN Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Yelda Candan DÖNMEZ & Gülden APAK Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Fadime ÇINAR & Pınar ONGUN Bildiri Listesi için tıklayınız! |
||
SALON A | SALON G | |||||
09:00 – 09:45 |
Panel 1: Cumhuriyetin Yüzüncü yılında Sağlık Alanında Neredeyiz?
Panel Başkanları: Dr. İskender SAYEK & Sevgi HATİPOĞLU
|
09:00 – 09:30 | ||||
* Cerrahi Alanındaki Gelişmeler
Dr. Ahmet Serdar KARACA * Hemşirelik Alanındaki Gelişmeler
Azize ATLI ÖZBAŞ * Akademideki Gelişmeler
Fatma ETİ ASLAN |
YOGA | |||||
09:45 – 09:55 | Tartışma | |||||
10:00 – 11:00 |
Panel 2: ERAS, Cerrahide Hızlandırılmış İyileştirme Protokolleri
Panel Başkanları: Dr. R. Haldun GÜNDOĞDU & Fatma ETİ ASLAN
|
KURS-3 (Kontenjan, 30 kişi ile sınırlıdır.) SALON D |
||||
* Türkiye’deki ERAS Protokolü Uygulamalarında Ne Durumdayız?
Dr. R. Haldun GÜNDOĞDU * Beyin Cerrahisinde ERAS
Türkan ÖZBAYIR * GIS Cerrahisinde ERAS
Fatma VURAL * Kalp Damar Cerrahisinde ERAS
Fatma DEMİR KORKMAZ |
ROBOTİK CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ KURSU detaylı program için tıklayınız! |
|||||
11:00 – 11:10 | Tartışma | |||||
11:10 – 11:40 | Kahve Arası | Kahve Arası | ||||
11:40 – 12:20 |
Konferans 2: Cerrahi Alan Enfeksiyonlarında Neden Hala İstediğimiz Noktada Değiliz?
Konferans Başkanları: Fethiye ERDİL & Dr. Kemal RAŞA
Dr. Metin ÇAKMAKÇI & Filiz ÖĞCE AKTAŞ
|
ROBOTİK CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ KURSU SALON D detaylı program için tıklayınız! |
||||
12:20 – 12:30 | Tartışma | |||||
12:35 – 13:10 | Uydu Sempozyumu- ETHICON CAE ile Mücadelede Antibakteriyel Sütürlerin Rolü ve Önemi Dr. Kemal RAŞA |
|||||
13:10 – 13:50 | Öğle Yemeği | |||||
SALON A | SALON B | |||||
13:50 – 14:50 | Panel 3 Servis
Sağlık Uygulamalarında Yapay Zekâ
Panel Başkanları: Dr. Metin ÇAKMAKÇI & Nadiye ÖZER
|
Panel 4 Ameliyathane
Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon
Panel Başkanları: Dr. Hakan UNCU & Türkan ÖZBAYIR
|
||||
* Eğitimde Yapay Zekâ
Nermin OCAKTAN * Cerrahide Yapay Zekâ
Dr. Gökhan AKBULUT (Online) * Klinik Karar Destek Sitemlerinde Yapay Zekâ
Gülten SUCU DAĞ |
* Tekstiller steril bariyer oluşturur mu?
Steril doku ile temas eden gazlı bezler vb. üretim standartları nelerdir?
Dr. Duygu PERÇİN RENDERS * Tek kullanımlık cerrahi aletleri ve malzemeleri neden birden fazla kullanmayalım?
Aynur KOYUNCU * Ameliyat öncesi cilt hazırlığında yeni yaklaşımlar
Dilek AYGİN |
|||||
14:35 – 14:50 | Tartışma | Tartışma | ||||
14:50 – 15:20 | Kahve Arası | |||||
15:20 – 16:20 | Panel 5 Servis
Ameliyat Sonrası Zorlu Hasta Örnekleri
Panel Başkanları: Nuray AKYÜZ & Fatma VURAL
|
Panel 6 Ameliyathane
Ameliyathanede Malpraktisler ve Hemşirelik Yaklaşımı
Konferans Başkanları: Ayfer ÖZBAŞ & Aynur KOYUNCU
|
||||
* Deliryumu olan Hasta Bakımı
Fadime ÇINAR * Dirençli Enfeksiyonu olan Hastalarda Bakım
Aylin DURMAZ EDEER * Ağrısı olan Hasta Bakımı
Sevilay ERDEN * Multiple Travmalı Hasta Bakımı
Özlem BİLİK |
* Kimlik Doğrulama
Karin DEMİRCİ * Sayım
Gönül ESER METE * Elektrikli Cihaz Yanıkları-
İlkay GÜNER * Basınç Yaralanmaları
Ümmü YILDIZ FINDIK * Örnek Çözümler
İlknur YAYLA |
|||||
16:05 – 16:20 | Tartışma | |||||
SALON C | SALON D | SALON E | SALON F | SALON G | ||
16:30 – 17:30 | 16:30 –18:00 Yüksek Lisans Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanı: Assoc. Prof. Yaprak SARIGOL ORDIN, RN & Esther ESPUÑES MESTRES, RN |
Yüksek Lisans Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanı: Gülten SUCU DAĞ & Marin REPUSTIC Yüksek Lisans & Doktora Sözlü Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Yüksek Lisans Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanı: Seher DENIZ OZTEKIN & Arzu İLÇE Yüksek Lisans & Doktora Sözlü Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: İlkay GÜNER & Hale TURHAN DAMAR Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Sevban ARSLAN & Eda YOLTAY Bildiri Listesi için tıklayınız! |
|
17:30 – 18:30 | Yüksek Lisans Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanı: Arzu TUNA & Esma ÖZŞAKER Yüksek Lisans & Doktora Sözlü Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Fatma DEMİR KORKMAZ & Aliye OKGÜN ALCAN Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Hatice AYHAN & Nermin OCAKTAN Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Fadime ÇINAR & Eda KANKAYA Bildiri Listesi için tıklayınız! |
||
19:00 – 20:30 | Akşam Yemeği | |||||
21:00 | GALA GECESİ Lütfi Tuna |
|||||
18 KASIM 2023, CUMARTESİ |
||||||
SALON D | SALON E | SALON F | SALON G | |||
08:00 – 09:00 | Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Yasemin ALTINBAŞ & Hem. Sema KILIÇ Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Aylin DURMAZ EDEER & Naz SAPAZ Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Eda DOLGUN & Karin DEMİRCİ Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Yaprak SARIGÖL ORDİN & Yelda Candan DÖNMEZ Bildiri Listesi için tıklayınız! |
||
SALON A | SALON B | SALON C | ||||
09:00 – 09:30 |
Konferans 3
Konferans Başkanları: İkbal ÇAVDAR & Şenay KAYMAKÇI |
PİLATES | 09:00 – 10:15 Doktora Sözlü Bildiri Oturumu Oturum Başkanları: Assoc. Prof. Fatma VURAL, RN & Marin REPUSTIC, RN Yüksek Lisans & Doktora Sözlü Bildiri Listesi için tıklayınız! |
|||
Tıbbi Terminoloji ve Mitoloji Dilek ÇAKIR UMAR |
||||||
09:35 – 10:05 |
Konferans 4
Konferans Başkanları: Azize ATLI ÖZBAŞ & Nalan ÖZHAN ELBAŞ
|
|||||
Geçmişten Günümüze Hemşire Göçü Sevgi HATİPOĞLU |
||||||
10:05 – 10:15 | Tartışma | |||||
10:15 – 10:45 | Kahve Arası | |||||
10:45 – 11:30 |
Panel 7: EORNA 2023 Teması “Öğren, Liderlik Et, İlham Ver”
Konferans Başkanları: Nevin KANAN & Yelda Candan DÖNMEZ
|
|||||
* Öğren; Hale TURHAN DAMAR
* Liderlik et; Buket ÇELİK
* İlham ver; İlknur YAYLA
|
||||||
SALON A | SALON B | |||||
11:35 – 12:35 | Panel 8 Servis
Yara Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar
Panel Başkanları: Dr. İlknur KEPENEKÇİ BAYRAM & Nadiye ÖZER
|
Panel 9 Ameliyathane
Endokrin Cerrahisinde Güncel Yaklaşımlar
Panel Başkanları: Özgül KARAYURT & Dr. Ahmet Deniz UÇAR
|
||||
* Yara Yönetimi
Dr. Hakan UNCU * Yarada Negatif Basınçlı Tedavi Uygulamaları
Dr. Tahir ÖZER * Yara Tedavisinde Hasta Sonuçları
Hatice AYHAN |
* Güncel Endokrin Cerrahilerinde Modern Teknikler
Dr. Özer MAKAY *Endokrin Cerrahisinde Hemşirelik Bakımı
Nazlı SAPAZ
* Güncel Endokrin Cerrahilerindeki Hasta Sonuçları
Sevban ARSLAN |
|||||
12:25 – 12:35 | Tartışma | Tartışma | ||||
12:40 – 13:40 | Öğle Yemeği | |||||
SALON A | SALON B | |||||
13:45 – 14:45 | Panel 10 Servis
Robotik Cerrahide Güncel Yaklaşımlar
Panel Başkanları: Arzu ÖZCAN İLÇE & Dr. Özer MAKAY
|
Panel 11 Ameliyathane
AORN 2023 Güncellemeleri
Panel Başkanları: Dilek AYGİN & Esma ÖZŞAKER
|
||||
*Cerrahinin Geleceği: Yapay Zeka ve Robotik Cerrahi
Dr. Mahir ÖZMEN
* Robotik Cerrahide Hemşirelik Bakımı
Dilara Nur TURGUT * Robotik Cerrahide Hasta Sonuçları
Nadiye ÖZER |
* Bilgi Yönetimi + El hijyeni
Ebru DIĞRAK * Hastaya Pozisyon Verme + Perioperatif Basınç Yaralanmasını Önleme
Eda KANKAYA * Ürün değerlendirmesi + Fleksible Endoskoplar
Adile SAVSAR * Venöz Tromboembolizmin Önlenmesi / Minimal İnvaziv Cerrahi
Eda YOLTAY |
|||||
14:35 – 14:45 | Tartışma | Tartışma | ||||
14:45 – 15:15 | Kahve Arası | |||||
SALON A | SALON C | |||||
15:15 – 16:00 |
Panel 12: Depremde Cerrahi
Panel Başkanları: Arzu TUNA & İlkay GÜNER
|
15:15-16:30 Doktora Sözlü Bildiri Oturumu Oturum Başkanları: Assoc Prof. Ozlem BILIK, RN & Prof. Suresh SHARMA, RN Yüksek Lisans & Doktora Sözlü Bildiri Listesi için tıklayınız! |
||||
* Depremde Cerrah Olmak
Dr. Savaş GÜNER * Depremde Cerrahi Hemşiresi Olmak
Hem. Sema KILIÇ * Depremde Eğitimci Olmak
Yasemin ALTINBAŞ |
||||||
16:00 – 16:15 | Tartışma | |||||
16:20 – 17:05 |
Panel 13: Cerrahide İnovasyon
Panel Başkanları: Ümmü YILDIZ FINDIK & Dilek AYGİN
|
|||||
* Sağlıkta İnovasyon
Arzu ÖZCAN İLÇE * Cerrahi Alanında Yapılan İnovasyonlar
Arzu TUNA * Ameliyathanede Yapılan İnovasyonlar
Pınar ONGÜN |
||||||
17:05 – 17:15 | Tartışma | |||||
17:20 – 18:00 |
Konferans 5: Motivasyon ve Liderlik: İnsanlar Neden Çalışırlar?
Dr. Metin ÇAKMAKÇI
|
|||||
SALON B | SALON C | SALON D | SALON E | SALON F | ||
18:00 – 18:45 | Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Burçak ŞAHİN KÖZE & Gönül ESER METE Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Nuray AKYÜZ & Dilara Nur TURGUT Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Ümmü Yıldız FINDIK & Aylin DURMAZ EDEER Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Pınar ONGUN & İlknur YAYLA Bildiri Listesi için tıklayınız! |
Sözel Bildiri Oturumları Oturum Başkanları: Eda DOLGUN & Gonca YAŞAR Bildiri Listesi için tıklayınız! |
|
18:45 – 19:15 | KAPANIŞ | |||||
19:20 – 21:00 | Akşam Yemeği | |||||
21:00 | HASTASIYIM DOKTOR Cumhuriyetimizin 100. yılı Konseri |
|||||
19 KASIM 2023, PAZAR |
||||||
09:00 – 14:00 | Sözel Bildiri Oturumları VI |